امـروز شنبه, 29 تیر 1398
No image found!
تدابیر نفسانی و معنوی در  پیشگیری ، درمان بیماری ها و ارتقأ سلامت

تدابیر نفسانی و معنوی در پیشگیری ، درمان بیماری ها و ارتقأ سلامت

تالیف: دکتر محمد مهدی اصفهانی

موضوع:  کتاب حاضر متن بازنویسی شده سخنرانی دکتر محمد مهدی اصفهانی می باشد

به کوشش: صدیقه اسحاقی

تعداد صفحات: 80 صفحه

اندازه و نوع جلد: پالتویی و شومیز

نوبت وسال چاپ : 1395 ، چاپ اول

قیمت: 4000 تومان

Readmore..

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد ششم حل مسئله لاینحل دارو نقد بر کتاب طب داخلی هاریسون

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد ششم حل مسئله لاینحل دارو نقد بر کتاب طب داخلی هاریسون

زیر نظر : دکتر محسن ناصری

گردآوری و تنظیم: متانت سیفایی و مجید مصطفوی

تعداد صفحات :282 صفحه

اندازه و نوع جلد: وزیری و شومیز

نوبت و سال چاپ : 1395 چاپ اول

قیمت:18000 تومان

Readmore..

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد پنجم

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد پنجم

زیر نظر: دکتر محسن ناصری

گردآوری و تنظیم:متانت سیفایی و مجید مصطفوی

تعداد صفحات :448 صفحه

اندازه و نوع جلد:وزیری و شومیز

نوبت سال چاپ: 1395،چاپ اول

قیمت:23000 تومان

Readmore..

شرح کتاب الفصول لابقراط

شرح کتاب الفصول لابقراط

مولف : لابن ابی صادق النیشابوری

تصحیح: دکتر محمد علی لسانی فشارکی

تعداد صفحات:  300 صفحه

انواع و نوع جلد: وزیری ، شومیز

نوبت وسال چاپ : 1394 چاپ اول

قیمت: 15000 تومان

Readmore..

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد چهارم

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد چهارم

 

زیر نظر: دکتر محسن ناصری

گرداوری و تنظیم: دکتر ناصر رضایی پور

دکتر حسین رضایی زاده

دکتر سمیه احمدی نیری

دکتر اکرم حاجی زمانی

مقدمه: دکتر محمد  مهدی اصفهانی

تعداد صفحات: 518 صفحه

اندازه و نوع جلد: وزیری ، شومیز

نوبت وسال چاپ : 1394 چاپ اول

قیمت : 25000 تومان

Readmore..

مصالح الابدان و الانفس

مصالح الابدان و الانفس

کتاب گرانقدر مصالح‌الابدان والانفس تألیف ابوزید احمدبن سهل بلخی حکیم شیعی، متکلّم، فیلسوف و دانشمند پرکار است که در این اثر به زیباترین و رساترین شکلی ضمن پرداختن به راهکارهای تأمین سلامت جسم، روان، جامعه و محیط زیست با تأکیدی ویژه و اختصاص سهمی شایسته به سلامت جان و روح پرداخته و پیوستگی و آمیختگی جسم و روح را در دوران حیات و تأثیر و تأثر این دو را از یکدیگر مورد بحث قرار داده و راهکارهای منطقی و دستورالعمل‌های مناسب و کارآزموده‌ای ارائه نموده است به‌گونه‌ای که به حق باید آن را به عنوان شاهکاری درخور ستودن به جهانیان معرفی نمود.

مولف: ابن زید احمد بن سهل البلخی

ترجمه: دکتر فاطمه ملایم

تعداد صفحات: 254 صفحه

اندازه و نوع جلد :وزیری ، شومیز

نوبت و سال چاپ : 1394 چاپ اول

قیمت: 16000 تومان

Readmore..

شرح الموجز فی الطب

شرح الموجز فی الطب

شرح الموجز هو شرح کتب نفیس بن عوض الکرماني علی "کتاب الموجز في‌الطبّ" تألیف علاءالدین ابوالحسن علي بن أبي الحزم القرشي الذي لقّب بابن نفیس، و هو یشتمل علی أربعة أجزاء. یعتبر هذا الکتاب تصحیحا للقسم الأول، أي: «کلیات» من الکتاب هذا. یفوق حجم الشرح النص أکثر بکثیر و قد کتب نفیس بن عوض في بعض الأحیان ذیل کلمة أو عبارة صغیرة إیضاحات مفصلة و مکملة تحتوي نکت بدیعة قلما توجد في کتاب. و تفید قراءة هذا الکتاب طلاب الطبّ القدیم و کذلک الذین یهتمّون باستیعاب أسس الطبّ القدیم و کلیاته.

مولف:لنفیس بن عوض کرمانی

تصحیح:  دکتر حسن میرصالحیان

تعداد صفحات:275 صفحه

اندازه نوع جلد: وزیری ،شومیز

نوبت و سال چاپ: 1394 چاپ اول

قیمت :16000 تومان

Readmore..

طب دارا

طب دارا

نسخه نفیس کتاب طب دارا به زبان فارسی در 200 برگ و به خط نستعلیق در سال 1237 هجری قمری نگاشته شده است و در عین اختصار جنبه‌های علمی و عملی طب را در بردارد. مؤلف در بخش حفظ‌الصحه و معالجات غیر از بیماری‌های چشم از کتاب خفی علایی اقتباس کرده و در بقیه مباحث از جمله امور طبیعیه، احکام نجومی در تدابیر، تفسره، بیماری‌های چشم و ادویه مرکبه و مفرده به نظر می‌رسد تالیفی مستقل باشد. وی با جستار در آثار پیشینیان مباحث را به گونه‌ای انتخاب کرده است که خلاصه‌ای جامع و مانع از تمامی علم طب در اختیار خواننده قرار می‌دهد. در انتهای آن نیز ترجمه‏ای از کتاب برءالساعه زکریای رازی وجود دارد که با توجه به ارائه بهترین درمان‌ها در کمترین زمان مورد علاقه اطباء است.گزیده ای از مقدمه استاد دکتر محمد مهدی اصفهانی کتاب حاضر،که اینک تدوینی نو از آن در پیش رو است اثري است در حد خود ارزشمند از حکیمی هوشمند به نام شیخ محمد خطیب که در مقدمۀ ادیبانۀ کتاب که با تعبیرات زیبائی از کاربرد اصطلاحات پزشکی و نام آثار برجسته پزشکی ایران آمیخته است به چگونگی شکل گیري اندیشه، گزینش مأخذ و بالاخره تألیف کتاب پرداخته است و به کاستی‌هاي علمی و ساده‌انگاري‌هاي معاصران خود در خدمت پزشکی گله‌مندانه اشاره دارد و شیوة نادرست برخی از آنان را به تیري در تاریکی افکندن تشبیه میکند.

مولف : شیخ محمد خطیب طبیب

مقدمه: دکتر محمد مهدی اصفهانی

تصحیح: دکتر مریم ایرانزاد اصل

دکتر نسرین بعیری

دکتر مهدی شعبانی

تعداد صفحات: 366 صفحه

اندازه و نوع جلد: قطع وزیری، شومیز

نوبت وسال چاپ : 1394 چاپ اول

قیمت : 18000 تومان

Readmore..

32 امین نمایشگاه بین المللی کتاب

32 امین نمایشگاه بین المللی کتاب

مقدم شما بزرگواران برای بازدید از غرفه  انتشارات طب سنتی ایران در سالن شبستان راهرو 18 غرفه 723 گرامی می داریم

Readmore..

نسخ خطی

نسخ خطی

انتشارات طب سنتی ایران دارای مجموعه 2000 جلدی از نسخ خطی در زمینه طب سنتی می باشد.لیستی که در ادامه مطلب آورده شده است اسامی این کتب و مؤلفین این آثار می باشد.در صورت تمایل تهیه این کتب با شماره 09107956905 برای سفارش تماس حاصل فرمائید.

Readmore..

فروش نسخ خطی

نسخ خطی طب سنتی ایران

 

محبوبترین ها

شرح حال و آثار حكيم اعظم‌خان

در آغاز، ضروري است درباره شرح حال و آثار نویسنده بزرگ اين كتاب سخني گفته آيد. در اين باب، در مقدمه کتاب اکسير اعظم (به زبان اردو) امده است:

وطن اصليِ فاضلْ ‌مؤلف نيّر اعظم، حكيم محمد اعظم خان، سيستان خراسان بود. جد اعلاي وي حكيم محمد كاظم خان از خراسان به كابلِ افغانستان هجرت كرده بود. [وي دو فرزند به نام‎هاي حكيم محمد اسماعيل خان و رضي خان داشت].

فرزند وي، حكيم محمد اسماعيل خان، به سبب شهرتش طبيب خاص احمد شاه ابدالي شد و تا آخر عمر همانجا بود و در كابل درگذشت. فرزند ديگر وي، رضي خان، خيلي شجاع بود و به همين خاطر در ارتش ابدالي مقام ويژه‎اي داشت. رضي خان هميشه در جنگ‎هاي افغانستان با هندوستان با احمدشاه ابدال همراه بود. وي در مقابل قوم «مرهت» در جنگ‎هاي «سرهند» و «پان بت» شجاعت بسیاری از خود نشان داد. به همين سبب، نواب فيض الله خان، والي راهپور، با اجازه احمد شاه ابدالي، رضي خان را نزد خود در رامپور نگاه داشت تا برای هميشه از حملات «مرهتوها» در امان باشد. وي همچنان در رامپور ماند تا اين‎كه در جنگ منطقه «دوجوركي» شهيد شد.

فرزند رضي خان، حكيم شاه‌اعظم خان، در رامپور حكيمي معروف بود و وي را «هزنس الحكماء» خطاب مي‎كردند. حكيم محمد اعظم خان، مشهور به ناظم جهان، فرزند همين شاه‌اعظم خان است. او به هنگام رحلت پدر تنها 16 سال داشت.

وی پس از گذراندن تحصيلات مقدماتي (صرف، نحو، منطق، و فارسي) نزد علماي مشهور آن زمان، به علم طب علاقمند شد و طب را نزد حكيم نور الاسلام فرا گرفت. حكيم نور الاسلام، شاگرد استاد حكيم اسد علي و ايشان نيز شاگرد استاد ميرهاشم، ملقب به حكیم معتمد الملوك سيد علوي خان، بود.

حكیم اعظم در 22 سالگي تحصيلات طب را به اتمام رساند و از آن پس تا پايان عمر بدین خدمت مشغول بود. خدمات شايان وي به علم پزشكي تا حدي است كه در ميان متأخران كمتر كسي مانند او يافت مي‎شود.

او پس از تكميل تحصيلات خود در سال 1250ق رامپور را ترك كرد و به «بهوپال» هجرت نمود و در آنجا با نواب جهانگير محمد خان وابستگي و الفتي به هم زد. نواب جهانگير وي را در سال 1252ق به عنوان «ناظم جهان» ملقب ساخت.

وي، پس از درگذشت نواب جهانگير، از بهوپال به «مالوه» رفت و در آنجا با مهاراجه تكوجي راؤيگر آشنا شد و به لقب «مسيح مالوه» شهرت پيدا كرد و در همانجا به سال 1320ق مطابق با 1902 م درگذشت.

دربارة سالهای عمر وي اختلاف است: برخي عمر وي را 130 سال بيان كرده‎اند، ولي از بيان خواهرزادة ايشان، حكيم نجم الغني، استفاده مي‎شود كه محمد اعظم خان هنگامي كه در سال 1250ق از رامپور به بهوپال آمده  23 ساله بوده و در تاريخ 4 محرم 1300ق درگذشته است. در اين صورت، عمر وي 73 سال مي‎شود.

در شرح حال  ديگري از زندگی این طبيب نامدار آمده است:

حكيم محمد اعظم خان رامپوري چشتي، ملقب به ناظم جهان، فرزند ملك‎الحكما حكيم شاه‌اعظم خان بن محمد رضي ‎خان بن محمد اسماعيل خان سيستاني‌تبار رامپوري (رامپور/ مصطفي‎آباد 1229 ـ محرم 1320ق). پزشك و نويسندة فارسي‎نويس شبه قاره هند است.

او نزد مولوي عبدالرحيم بن محمد سعيد و مفتي شرف‎الدين رامپوري و استادان ديگر درس خواند. سپس از پدر خود پزشكي آموخت. در 1251ق به بهوپال سفر كرد و به نواب نظيرالدوله جهانگير محمدخان، شوهر سكندر بيگم (م. 1285ق)، رئيس بهوپال، تقرب جست و مدتي دراز در بهوپال به سر برد. آن‎گاه به اجين رفت و سه سال در آنجا در ملازمت بيجابايي گذراند. سرانجام، رهسپار اندور شد و بقية عمرش را در خدمت فرمانرواي آن ناحيه (تكوجي رائوهولكر) به سر برد و در همان‎جا درگذشت.

وي صاحب آثار فراواني به زبان فارسي در پزشكي است. از آثار اوست:

  • اكسير اعظم در چهار جلد.

- جلد اول (چاپ مطلع نظامي كانپور و مطبع نولكشور لكهنو). مقدمه متضمن اجناس جميع امراض و تشخيص اقسام سوء مزاجات و قواعد علاج آنها به طريق كلي است و سپس امراض هر عضو شروع مي‎گردد. اول، اسباب كلية امراض هر عضو و تشخيص آن و علاج كلي و اقسام آن، بعد از آن هر مرض آن عضو بالاستيفا و اسباب آن بالاستقصا و علامات آنها و طريق تشخيص در اكثر امراض تا معالج را در استخراج هر سبب آن مرض سهولت حاصل شود.

- جلد دوم (كانپور، 1287ق/ 1870م و لكهنو، 1302ق/ 1884م) در امراض شفت و شدقين - يعني لب و كنج دهن- و جز آن.

- جلد سوم (چاپ مطبع نظامي كانپور) در بيان امراض كبد، امراض مراره و طحال، امراض امعاء، امراض مقعد، امراض مثانه، امراض اعضاي تناسلي مردان، امراض صفاق و سره، و امراض رحم.

- جلد چهارم (چاپ مطبع نظامي كانپور، 1289ق و نولكشور لكهنو، 1302ق) در امراض ظهر و اطراف جلد، امراض شعر، امراض ظفر، امراض متفرقه، سموم، معالجات سموم معدنيه، معالجات سموم نباتيه، معالجات سموم مشروبة حيوانيه و غيره، علاج كلي سموم ملدوغه، طرد هوام و قتل آنها،

- خاتمة كتاب در جدول مشتمل بر دو قاعده: يك. فهرست اوزان ادوية مفرده؛ دو. فهرست ادوية مركبه كه در علاج مرض مستعمل مي‎شود.

اكسير اعظم را محمد اعظم خان در 1290ق براي فرزندش محمد افضل خان و شاگرد خود سيد عبدالسلام به انجام رسانيده است.

  • رموز اعظم كه در 1264ق به دستور نواب نظيرالدوله جهانگير محمدخان نوشته شده و در يك مقدمه، بيست و چهار مقاله و يك خاتمه است و محمد اعظم خان خود دربارة ترتيب مطالب آن مي‎گويد: «ترتيبش بدين طريق مقرر نموده شد كه امراض هر عضو از سر تا قدم در هر يك مقاله بيان يافت و در آغاز هر مقاله فوايد كليه كه شامل جميع امراض آن عضو باشد ترقيم پذيرفت و بعد از آن هر مرضي به فصلي علي‎حده نهاده شد».

رموز اعظم در دو جلد تدوين يافته كه جلد يكم (دهلي، 1301ق) دربرگيرندة مقدمه و مقالات يكم تا دوازدهم و جلد دوم (دهلي، 1311ق) مشتمل بر مقالة سيزدهم تا آخر است.

  • قرابادين اعظم (چاپ مطبع نظامي كانپور) كه محمد اعظم خان در 1269ق به نوشتن آن آغاز كرده و در آن نسخه‎هاي مجرب خود و استادان را به ترتيب حروف تهجي به روش قرابادين آورده است.
  • نيّر اعظم (دهلي، 1271 و كانپور، 1298ق) كه در يك مقدمه، دو تعليم و يك خاتمه تدوين يافته است. مقدمه در بيان بعض فوايد متعلقة نبض مشتمل بر چند فايده، تعليم اول در بيان اجناس عشرة ادلة نبض و اسباب آنها، تعليم دوم در بيان اقسام نبض مركب مشتمل بر دو مقاله و خاتمه در انواع مفردات و مركبات نبض.
  • محيط اعظم (كانپور، 1313ق)، در چهار جلد، در افعال و خواص ادوية مفرده (ادوية يونانيه و هنديه و انگليسيه).

اين اثر در 1297ق نوشته شده است.

  • ركن اعظم (كانپور، 1298ق)، در بعض مسائل بحران، با سر عنوان‎هاي: اسباب حركت بحران قبل از وقت او، تعريف بحران به قول جالينوس، تقسيم ايام مرض، معرفت ايام مسهل، آغاز حساب بحران و ادوار آن...، علامات وقوع لرزه، علامات دالّه بر بحران جيّد، اصناف موت كه در اوقات حمّيات عارض شود و علامات كيفيت موت مريض، دلايل موت به غير بحران.

اين اثر در 1281ق نوشته شده است.²

 

منابع شرح حال: مقدمه کتاب اکسير اعظم به زبان اردو؛ تاريخ ادبيات مسلمانان پاكستان و هند، 3/651؛ تاريخ روابط پزشكي ايران و پاكستان، 80، 124، 126، 128، 132؛ فهرست كتاب‎هاي فارسي چاپ سنگي و كمياب كتابخانة گنج‌بخش، 404، 422، 435، 455، 1166؛ مؤلفين كتب چاپي فارسي و عربي، 1/631ـ632؛ نزهة الخواطر، 8/409.

آمار سایت

بازدیدکنندگان : 8842

تلفن سفارش کتاب

برای سفارش کتاب با شماره تلفن زیر تماس بگیرید:

09195409892

نگارستان طب سنتی ایران

 

09017956905

جستجوی پیشرفته

لیست کتابهای طب سنتی

کتاب فصل

کلیه حقوق این سایت متعلق به  انتشارات طب سنتی ایران می باشد.