امـروز شنبه, 29 تیر 1398
No image found!
تدابیر نفسانی و معنوی در پیشگیری ، درمان بیماری ها و ارتقأ سلامت

تدابیر نفسانی و معنوی در پیشگیری ، درمان بیماری ها و ارتقأ سلامت

تالیف: دکتر محمد مهدی اصفهانی

موضوع:  کتاب حاضر متن بازنویسی شده سخنرانی دکتر محمد مهدی اصفهانی می باشد

به کوشش: صدیقه اسحاقی

تعداد صفحات: 80 صفحه

اندازه و نوع جلد: پالتویی و شومیز

نوبت وسال چاپ : 1395 ، چاپ اول

قیمت: 4000 تومان

Readmore..

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد ششم حل مسئله لاینحل دارو نقد بر کتاب طب داخلی هاریسون

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد ششم حل مسئله لاینحل دارو نقد بر کتاب طب داخلی هاریسون

زیر نظر : دکتر محسن ناصری

گردآوری و تنظیم: متانت سیفایی و مجید مصطفوی

تعداد صفحات :282 صفحه

اندازه و نوع جلد: وزیری و شومیز

نوبت و سال چاپ : 1395 چاپ اول

قیمت:18000 تومان

Readmore..

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد پنجم

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد پنجم

زیر نظر: دکتر محسن ناصری

گردآوری و تنظیم:متانت سیفایی و مجید مصطفوی

تعداد صفحات :448 صفحه

اندازه و نوع جلد:وزیری و شومیز

نوبت سال چاپ: 1395،چاپ اول

قیمت:23000 تومان

Readmore..

شرح کتاب الفصول لابقراط

شرح کتاب الفصول لابقراط

مولف : لابن ابی صادق النیشابوری

تصحیح: دکتر محمد علی لسانی فشارکی

تعداد صفحات:  300 صفحه

انواع و نوع جلد: وزیری ، شومیز

نوبت وسال چاپ : 1394 چاپ اول

قیمت: 15000 تومان

Readmore..

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد چهارم

مجموعه آثار دکتر سید جلال مصطفوی کاشانی جلد چهارم

 

زیر نظر: دکتر محسن ناصری

گرداوری و تنظیم: دکتر ناصر رضایی پور

دکتر حسین رضایی زاده

دکتر سمیه احمدی نیری

دکتر اکرم حاجی زمانی

مقدمه: دکتر محمد  مهدی اصفهانی

تعداد صفحات: 518 صفحه

اندازه و نوع جلد: وزیری ، شومیز

نوبت وسال چاپ : 1394 چاپ اول

قیمت : 25000 تومان

Readmore..

مصالح الابدان و الانفس

مصالح الابدان و الانفس

کتاب گرانقدر مصالح‌الابدان والانفس تألیف ابوزید احمدبن سهل بلخی حکیم شیعی، متکلّم، فیلسوف و دانشمند پرکار است که در این اثر به زیباترین و رساترین شکلی ضمن پرداختن به راهکارهای تأمین سلامت جسم، روان، جامعه و محیط زیست با تأکیدی ویژه و اختصاص سهمی شایسته به سلامت جان و روح پرداخته و پیوستگی و آمیختگی جسم و روح را در دوران حیات و تأثیر و تأثر این دو را از یکدیگر مورد بحث قرار داده و راهکارهای منطقی و دستورالعمل‌های مناسب و کارآزموده‌ای ارائه نموده است به‌گونه‌ای که به حق باید آن را به عنوان شاهکاری درخور ستودن به جهانیان معرفی نمود.

مولف: ابن زید احمد بن سهل البلخی

ترجمه: دکتر فاطمه ملایم

تعداد صفحات: 254 صفحه

اندازه و نوع جلد :وزیری ، شومیز

نوبت و سال چاپ : 1394 چاپ اول

قیمت: 16000 تومان

Readmore..

شرح الموجز فی الطب

شرح الموجز فی الطب

شرح الموجز هو شرح کتب نفیس بن عوض الکرماني علی "کتاب الموجز في‌الطبّ" تألیف علاءالدین ابوالحسن علي بن أبي الحزم القرشي الذي لقّب بابن نفیس، و هو یشتمل علی أربعة أجزاء. یعتبر هذا الکتاب تصحیحا للقسم الأول، أي: «کلیات» من الکتاب هذا. یفوق حجم الشرح النص أکثر بکثیر و قد کتب نفیس بن عوض في بعض الأحیان ذیل کلمة أو عبارة صغیرة إیضاحات مفصلة و مکملة تحتوي نکت بدیعة قلما توجد في کتاب. و تفید قراءة هذا الکتاب طلاب الطبّ القدیم و کذلک الذین یهتمّون باستیعاب أسس الطبّ القدیم و کلیاته.

مولف:لنفیس بن عوض کرمانی

تصحیح:  دکتر حسن میرصالحیان

تعداد صفحات:275 صفحه

اندازه نوع جلد: وزیری ،شومیز

نوبت و سال چاپ: 1394 چاپ اول

قیمت :16000 تومان

Readmore..

طب دارا

طب دارا

نسخه نفیس کتاب طب دارا به زبان فارسی در 200 برگ و به خط نستعلیق در سال 1237 هجری قمری نگاشته شده است و در عین اختصار جنبه‌های علمی و عملی طب را در بردارد. مؤلف در بخش حفظ‌الصحه و معالجات غیر از بیماری‌های چشم از کتاب خفی علایی اقتباس کرده و در بقیه مباحث از جمله امور طبیعیه، احکام نجومی در تدابیر، تفسره، بیماری‌های چشم و ادویه مرکبه و مفرده به نظر می‌رسد تالیفی مستقل باشد. وی با جستار در آثار پیشینیان مباحث را به گونه‌ای انتخاب کرده است که خلاصه‌ای جامع و مانع از تمامی علم طب در اختیار خواننده قرار می‌دهد. در انتهای آن نیز ترجمه‏ای از کتاب برءالساعه زکریای رازی وجود دارد که با توجه به ارائه بهترین درمان‌ها در کمترین زمان مورد علاقه اطباء است.گزیده ای از مقدمه استاد دکتر محمد مهدی اصفهانی کتاب حاضر،که اینک تدوینی نو از آن در پیش رو است اثري است در حد خود ارزشمند از حکیمی هوشمند به نام شیخ محمد خطیب که در مقدمۀ ادیبانۀ کتاب که با تعبیرات زیبائی از کاربرد اصطلاحات پزشکی و نام آثار برجسته پزشکی ایران آمیخته است به چگونگی شکل گیري اندیشه، گزینش مأخذ و بالاخره تألیف کتاب پرداخته است و به کاستی‌هاي علمی و ساده‌انگاري‌هاي معاصران خود در خدمت پزشکی گله‌مندانه اشاره دارد و شیوة نادرست برخی از آنان را به تیري در تاریکی افکندن تشبیه میکند.

مولف : شیخ محمد خطیب طبیب

مقدمه: دکتر محمد مهدی اصفهانی

تصحیح: دکتر مریم ایرانزاد اصل

دکتر نسرین بعیری

دکتر مهدی شعبانی

تعداد صفحات: 366 صفحه

اندازه و نوع جلد: قطع وزیری، شومیز

نوبت وسال چاپ : 1394 چاپ اول

قیمت : 18000 تومان

Readmore..

32 امین نمایشگاه بین المللی کتاب

32 امین نمایشگاه بین المللی کتاب

مقدم شما بزرگواران برای بازدید از غرفه  انتشارات طب سنتی ایران در سالن شبستان راهرو 18 غرفه 723 گرامی می داریم

Readmore..

نسخ خطی

نسخ خطی

انتشارات طب سنتی ایران دارای مجموعه 2000 جلدی از نسخ خطی در زمینه طب سنتی می باشد.لیستی که در ادامه مطلب آورده شده است اسامی این کتب و مؤلفین این آثار می باشد.در صورت تمایل تهیه این کتب با شماره 09107956905 برای سفارش تماس حاصل فرمائید.

Readmore..

فروش نسخ خطی

نسخ خطی طب سنتی ایران

 

محبوبترین ها

درباره نگارش حالات نبض به زبان موسیقی

پیش از اینها، درباره امکان نگارش نبض به زبان موسیقی با دوست گرامی جناب آقای باغبان گفتگوهایی داشتم. ایشان در طی چهار جلسه فشرده برای جمعی از پزشکان در محل موسسه طب و بهداشت اسلامی در این باره سخن گفت و راهی برای ثبت نبض به زبان موسیقی پیشنهاد کرد. مقدمه کوتاهی که ایشان در این باره در انتهای این سطور نگاشته‌اند، در حقیقت، نوعی تاسیس اصل و پیشنهاد الگویی ساده برای تحقیق در انواع نبض است که تقدیم علاقمندان می‌گردد.

اسماعیل ناظم

***

چهار سال پیش بود گویی، که شبی درباره امکان نگارش نبض با علائم موسیقی گفتگو کردیم. همان شب وعده‌ کردیم که من نبض بیاموزم و حکیم موسیقی؛ وعده‌ای که البته در دل همان شب ماند و عملی نشد. پس از گذشت سالها، با گروهی از پزشکان علاقمند به مبحث طب سنتی - که رشته تخصصی‌شان نیز همین بود- در طی چهار جلسه به بیان مباحث مشترک موسیقی و نبض پرداختیم و این بهانه‌ای شد تا آن وعده قدیمی اندکی عملی شود و این مقدمه برای کتاب نیّر اعظم فراهم آید.

چنانچه اطباء بزرگ بيان داشته‌اند موسیقی یکی از راه‌های آسان ثبت و درک احوالات نبض آدمی است. شیخ‌الرئیس در فن دوم كتاب قانون و در بحث نبض بر اين موضوع تاکید کرده و شارحين قانون –به ويژه علامه شيرازي در كتاب تحفه سعديه- در اين باره فراوان سخن گفته‌اند. شيخ مي‌نويسد:

«وينبغي أن يُعلَم أن في النبض طبيعة موسيقاوية موجودة فكما أن صناعة الموسيقى تتم بتأليف النغم على نسبة بينها في الحدة والثقل وبأدوار إيقاع مقدار الأزمنة التي تتخلل نقراتها كذلك حال النبض فإن نسبة أزمنتها في السرعة والتواتر إيقاعية ونسبة أحوالها في القوة والضعف وفي المقدار نسبة كالتأليفية، وكما أن أزمنة الإيقاع ومقادير النغم قد تكون متفقه وقد تكون غير متفقة، كذلك الاختلافات قد تكون منتظمة وقد تكون غير منتظمة، وأيضاً نسب أحوال النبض في القوة والضعف والمقدار قد تكون متفقة وقد تكون غير متفقة بل مختلفة وهذا خارج عن جنس اعتبار النظام. وجالينوس يرى أن القدر المحسوس من مناسبات الوزن ما يكون على إحدى هذه النسب الموسيقاوية المذكورة، إما على نسبة الكل والخمسة وهو على نسبة ثلاثة أضعاف، إذ هو الضعف مؤلفة بنسبة الزائد نصفاً وهو الذي يقال له نسبة الذي بالخمسة، وهو الزائد نصفاً وعلى نسبة الذي بالكل وهو الضعف، وعلى نسبة الذي بالخمسة، وهو الزائد نصفاً وعلى نسبة الذي بالأربعة، وهو الزائد ثلثاً وعلى نسبة الزائد ربعاً، ثم لا يحس وأنا أستعظم ضبط هذه النسب بالجس، وأسهله على من اعتاد درج الإيقاع وتناسب النغم بالصناعة، ثم كان له قدرة على أن يعرف الموسيقى فيقيس المصنوع بالمعلوم، فهذا الإنسان إذا صرف تأمله إلى النبض أمكن أن يفهم هذه النسب بالجس».

علامه شيرازي نيز در كتاب في بيان الحاجة الي الطب والاطباء ووصاياهم در باب علومي كه طبيب لازم است بياموزد مي‌نويسد:

«العلم السادس: علم الالحان. وانّما يحتاج الطبيب اليه لترتاض انامله في جس الاوتار وذهنه في التنغم، ويسهل عليه بذلك جسّ العروق وادراك النغم الموسيقارية التي في النبض».

سخن ابن‌سینا در کتاب قانون به بیان اشتراکات نبض و موسیقی باز می‌گردد، زیرا موسیقی علم ترکیب صداها و سکوتها به نحوی است که برای گوش خوشایند باشد. این خوشایندی خود به دلیل وجود تناسباتی در زیری و بمی اصوات و مناسبتشان با هم، و تناسب در ریتم و ضرب موجود در آنهاست که میزان کشش و شدت و ضعف ضرب آن را معین می‌کند.

مساله مهمی که در این جا وجود دارد و پيش از بيان هر مطلبي بايد بدان توجه داد این است که مراد از نگارش نبض با موسيقي ثبت احوالات مختلف نبض به اين زبان به منظور آموزش، فهم بهتر، و يافتن زباني فراگير و همه فهم براي آن است، نه اجراي نت‌هاي نوشته شده با ساز يا آواز. از اين رو، زبان موسيقي با تمام خصوصیاتی که دارد براي انجام اين كار به تنهايي مناسب نيست و باید در آن تغییراتی داده شود و قراردادهای جدیدی برای آن وضع گردد. سهل است اگر پس از اين مرحله، با تحصيل فركانس انواع نبض و معادل سازي آن بتوان صداي نبض را نيز ساخت و شنيد.

اما موسيقي

موسيقي نيز مانند هر زبان ديگري داراي الفباي مخصوص به خود است. چون در موسيقي مدت زمان رسيدن يك صدا به گوش يا زمان سكوت بين اصوات مدّ نظر است (ميزان كشش صوت و ميزان سكوت از نظر زماني)، براي آن علائمي وضع شده است كه در تصوير زير ملاحظه مي‌شود:

معيار سنجش امتداد صوت در موسيقي چهار پاي سرباز در هنگام دويدن يا رژه است (1، 2، 3، 4) و براي آن علامت گرد را وضع كرده‌اند. به عبارت ديگر، اگر صدايي به اندازه 4 ضربه امتداد داشته باشد آن را با نت گرد مي‌نويسند. بقيه علائم در حقيقت تقسيم دوتايي همين نت هستند؛ يعني اگر صدايي به اندازه دو ضرب امتداد داشت آن را با نت سفيد؛ امتداد به اتدازه يك ضرب را با نت سياه؛ نيم‌ضرب امتداد را با چنگ، يك‌چهارم امتداد را با دولا چنگ، يك‌هشتم را با سه لا چنگ، يك‌شانزدهم را با چهارلا چنگ، و امتدادي به اندازه يك سي‌ودوم گرد را با پنج‌لا چنگ نشان مي‌دهند. به بيان ديگر، هر گرد معادل دو سفيد، چهار سياه، هشت چنگ، شانزده دولا چنگ، سي‌ودو سه‌لا چنگ، شصت‌وچهار چهارلا چنگ، و صدوبيست‌وهشت پنج‌لا چنگ است.

متناظر با هر صدايي سكوتي نيز وجود دارد كه امتداد آن به مانند امتداد هر صداست. پس، هر سكوت گرد معادل چهار ضرب سكوت است و... .

همچنانكه ملاحظه مي‌شود اين تقسيمات دو تايي است، حال آنكه گاهي يك صدا يا سكوت به اندازه پنج ضرب يا سه ضرب يا يك و نيم ضرب امتداد دارد. در اين مواقع، با گذاردن يك نقطه در كنار نت آن را به سه قسمت تقسيم مي‌كنند. به بيان واضح‌تر، هر نقطه نصف ارزش زماني هر نت به آن اضافه مي‌كند. پس، گرد نقطه‌دار معادل شش ضرب، سفيد نقطه‌دار سه ضرب، سياه تقطه دار يك‌ونيم ضرب و... است. شكل زير:

خطوطي كه نت‌هاي موسيقي روي آنها نوشته مي‌شوند خطوط حامل نام دارند كه از پنج خط موازي تشكيل شده‌اند و از پايين به بالا شماره‌گذاري مي‌شوند و هر يك نشان دهنده آهنگ يا فركانس مخصوصي از صدايند. از آنجا كه روي هر خط و بالا و پايين آن مي‌توان نتي قرار داد، مجموعه فركانسهايي كه مي‌توان با پنج خط حامل نشان داد دوازده خواهد بود كه از آنها به صداهاي اصلي يا نت‌هاي اصلي ياد مي‌كنند.

اما هر نت همواره به اندازه يك درجه يا يك پرده به بالا يا پايين حركت نمي‌كند (زيرتر يا بم‌تر نمي‌شود)، بلكه گاهي به اندازه نيم‌پرده يا يك‌چهارم پرده زير يا بم مي‌شود. براي نشان دادن اين ويژگي در صدا، در موسيقي از چهار علامت ديگر استفاده مي‌شود. بدين ترتيب كه:

 • اگر صدا نيم‌پرده بم‌تر شود آن را بمل مي‌گويند.
 • و اگر يك‌چهارم پرده بم شود آن را كُرُن مي‌خوانند.
 • به عكس، اگر صدايي نيم‌پرده زير شود، آن را ديز گويند.
 • و اگر يك‌چهارم پرده زير شود آن را سُري مي‌خوانند.

به خط عمود ميان حامل در موسيقي خط ميزان گويند و آن در مواردي به كار مي‌آيد كه هر ميزان از نظر وزن و زمان با ميزان‌هاي ديگر مساوي باشد.

از همه امكانات اين زبان – به جز فركانس و آهنگ هر نت- مي‌توان براي نگارش نبض استفاده كرد. اما پيش از ان لازم است درباره نبض نيز مطلبي به اجمال گفته شود تا درك موضوع آسان‌تر گردد.

درباره نبض

نبض متشكل از يك حركت انبساط و يك حركت انقباض و دو سكون خارجي و داخلي است. بدين ترتيب، هر نبضه را مي‌توان چهار ضربي دانست. مشكل اينجاست كه حركت انقباض در اغلب موارد محسوس نيست و تنها حركت محسوسْ حركت انبساطي است. از اين رو، اطبا گفته‌اند كه هر نبضه متشكل از يك حركت حقيقي و يك سكون مجازي است. با اين بيان، بايد گفت كه موسيقي نبض - در حالت عدم احساس حركت انقباضي- دو ضربي است. به اين معنا كه در ضرب اولْ حركت انبساطي قرار دارد و در ضرب دوم سكون مجازي.[1]

از طرفي، حركت قلب و شرائين - و به تبع آنها خون در شريان- كه سبب احساس نبض در زير انگشتان دست نبّاض مي‌شود، حركتي است كه در سه قطر يا بعد روي مي دهد: طول و عرض و ارتفاع. و اين همان چيزي است كه اطباء از آن به «جنس ماخوذ از انبساط» ياد مي‌كنند و بر اساس آن طول منبسط از شريان و عرض و ارتفاع منبسط از شريان به وجود مي‌آيد.

نكته مهم در اينجاست كه ساير اجناس نه‌گانه نبض باواسطه يا بي‌واسطه به همين جنس باز مي‌گردند. زيرا آن چنانكه اكابر فن بيان نموده‌اند عوامل تاثير‌گذار در نبض از چهار چيز خارج نيستند. در حقيقت، كيفيت و كميت حركت محسوس از نبض بستگي به چهار عامل اصلي دارد كه دو از آنها حكم عامل و فاعل و دو ديگر نقش منفعل را دارند. دو عامل نخست قوه و حاجتند و دو عامل بعدي آلت و ماده كه گاه نقش مانع را دارند و گاه عدم مانع را. بيان فيزيكي مطلب از نظرگاه علم ديناميك آن است كه حركت نبضْ تابع كنش اين نيروها بر هم و حاصل برآيند آن است.

حال مي‌گوييم:

 • دو جنس مربوط به ماده و آلت يعني امتلاء و خلاء، و مطاوعت و عدم مطاوعت، به واسطه تاثير آشكاري كه بر قوه و حاجت دارند و در طول و عرض و عمق حركت تاثير مي‌گذارند لاجرم به جنس اول رجوع مي‌كنند.
 • دو جنس سريع و بطيء، و تواتر و تفاوت نيز چون درباره قياس زمان حركت به زمان سكون سخن مي‌گويند لاجرم به جنس اول باز مي‌گردند.
 • هر دو جنس استوا و اختلاف نيز كه مربوط به مقايسه اجزاي نبضه واحد يا نبضات با هم‌اند بر فهم جنس اول مبتني هستند و از آن نشات مي‌گيرند.
 • جنس ماخوذ از وزن نيز دوباره مبتني بر مقايسه ميان حركت و سكون در نبضات است. پس به جنس اول باز مي گردد.
 • جنس ماخوذ از مقدار قرع به اصابع هم كه به وضوح درباره قوت قوه و ضعف قوه سخن مي‌گويد خود يكي از مباني جنس اول است.
 • تنها جنسي كه ظاهرا به حركت نبض ارتباطي ندارد جنس ماخوذ از ملمس است كه اگر دقت كنيم دوباره به بحث ماده و قوه بازگشت مي‌كند.

پس، اجناس عشره ادله نبض در حقيقت در يك چيز مشترك‌اند و آن بروزشان در كيفيتهاي مختلف حركت است. از طرفي تنها امر محسوس در نبض چگونگي حركت آن است در سه قطر. در نتيجه، براي نگارش نبض با امكانات زبان موسيقي به همين سه بسنده مي‌كنيم و بقيه عوامل را در جنب آن قرار مي‌دهيم.

دلالتهاي هر يك از اقطار ثلاثه نبض و درجات آنها

بررسي نوشته‌هاي مربوط به نبض نشان مي‌دهد كه هر يك از اقطار داراي درجه‌هاي مشخص و دلالت‌هاي مشخصي هستند. ارتفاع دلالت بر مقدار حاجت، طول دلالت بر قوت و ضعف قوه (و نيز حاجت)، و عرض دلالت بر حال آلت و ماده دارد. ظاهر امر نيز اين است كه هر يك از اين عوامل داراي هفت درجه اصلي هستد. مطابق جدول:

قوه

آلت

حاجت

فرط قوت

فرط لينت

فرط حاجت

اشد القوه

شديد اللين

حاجت اشد

قوت

لين

حاجت زائد

معتدل

معتدل

معتدل

ضعف قوه

صلب

نقصان حاجت

اشد الضعف

شديد الصلابه

قلت حاجت

فرط ضعف قوه

فرط صلابت

فرط نقصان حاجت

 

با توجه به آنچه گفته شد، الگوي پيشنهادي براي نگارش نبض با علائم موسيقي چنين خواهد بود كه از يك حامل سه خطي براي نشان دادن ميزان حركت انبساط (و انقباض) استفاده شود (مثل حامل ساز تنبك). بدين ترتيب، هر خط نشان دهنده سه وضعيت اعتدال (روي خط)، افزون از اعتدال (بالاي خط)، و كمتر از اعتدال (پايين خط) خواهد بود. براي نشان دادن ساير درجات نيز از علائم تركيبي در سر حامل استفاده مي‌شود. مثلا اگر حاجت اشد بود از علامت كرن، و اگر مفرط بود از علامت بمل، اگر قليل بود از سري، و اگر در فرط نقصان بود از ديز استفاده مي‌كنيم. مطابق شكل:

حال، مي توان به قول شيخ الرئيس محسوس را به مصنوع قياس كرد و نوشت. براي مثال، براي نگارش نبضهايي چون عظيم، صغير، عظيم سريع متواتر و... الگوي زير پيشنهاد مي‌شود:

همچنانكه ملاحظه مي‌شود براي نشان دادن ميزان سرعت از علامت استاندارد سرعت در موسيقي كه بر بالاي حامل واقع مي‌شود استفاده شده است. براي نشان دادن سرعت و بطوء و تواتر و تفاوت نيز مي‌توان از قياس زمان حركت به سكون بهره برد و اختلاف و استوا را نيز به سادگي نشان داد. براي ثبت حرارت و برودت ملمس نيز مي‌توان از حرارت‌سنج استفاده كرد و ميزان اختلاف را به سلسيوس در بالاي حامل ثبت كرد. حتی اگر نبضی دارای هماهنگ‌هایی باشد؛ به این معنا که در کنار هر نبضه حركت ديگري نیز وجود داشته باشد (مثل حركات اختلاجي) که آن را همراهی کند باز در این الگو قابل نشان دادن است كه به سبب طولاني شدن بحث از آن مي‌گذريم.

از آن جا که ممکن نیست یک نبض در 35 نبضه پیاپی در برخي از اجناس تغيير كند (مثلا در امتلاء و خلوّ) مي‌توان براي آنها علائم اختصاري‌اي وضع كرد و در ابتداي حامل به كار برد

متاسفانه، این مقدمه کوتاه را بيش از اين مجال نیست تا در اين باره به تفصيل سخن گفته شود. حسب الامر دوست دانشمند و فاضلم جناب آقای ناظم لازم آمد این کوتاه را برای مزید اطلاع خوانندگان محترم بنگارم. امیدوارم به زودی زود با همکاری ایشان به همراه نسخه ویراسته و بازنویسی شده کتاب نیّر اعظم – که در نوع خود در صعوبت فهم مطلب بی‌نظیر است- علم شناخت نبض و روش ثبت ان را به طور جداگانه انتشار دهیم. شاید وعده‌ای که شبی در سالیان دور با هم گذاردیم این بار جامه عمل بپوشد./ بمنه و کرمه/.

محسن باغبانی

قم، دوازدهم شهریور ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و هفت

 


[1]. واضح است كه اگر حركت انقباضي محسوس شود وزن سه ضربي است و اگر هر دو سكون مدرك گردند چهار ضربي.

آمار سایت

بازدیدکنندگان : 8842

تلفن سفارش کتاب

برای سفارش کتاب با شماره تلفن زیر تماس بگیرید:

09195409892

نگارستان طب سنتی ایران

 

09017956905

جستجوی پیشرفته

لیست کتابهای طب سنتی

کتاب فصل

کلیه حقوق این سایت متعلق به  انتشارات طب سنتی ایران می باشد.